5 powodów, dla których warto być na Kongresie Nowej Mobilności

24/06/2025

400 światowej klasy ekspertów, 180 punktów programu, 150 wystawców na 12 tysiącach metrów kwadratowych – to skala tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności w Katowicach. W stolicy Górnego Śląska w dniach 23-25 września br. zobaczysz wizje rozwoju mobilności w kolejnych dekadach, dotkniesz technologii, które pozwolą ją dekarbonizować i równoważyć, poznasz idee i koncepcje zmieniające oblicze miast i podnoszące jakość naszego życia.

Transformacja transportu dzieje się na naszych oczach. W maju br. udział aut elektrycznych w rejestracjach nowych samochodów wyniósł ponad 6% – to jasny sygnał który świadczy o tym, że branża elektromobilności przyspiesza i wchodzi w nową fazę rozwoju:

2025 rok może być kamieniem milowym dla polskiej elektromobilności. Po trudach ubiegłego roku odnotowujemy wyraźne wzrosty sprzedaży, czego potwierdzeniem jest rekordowy udział pojazdów elektrycznych w rejestracjach nowych samochodów w maju. Pomimo złagodzenia przepisów dotyczących średniej emisji CO₂ od producentów, nie przewidujemy spowolnienia dynamiki rozwoju całego rynku – podkreśla Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSNM – Nie zatrzymujemy na się pozytywnych prognozach – branża potrzebuje dalszych, zdecydowanych działań. Pod tym względem tegoroczny Kongres Nowej Mobilności będzie przełomowy.

1. Światowej sławy eksperci w jednym miejscu

Siłą każdej z dotychczasowych edycji Kongresu Nowej Mobilności są prelegenci. Nie inaczej będzie w tym roku, gdzie poprzeczka merytorycznej dyskusji została zawieszona na najwyższym jak dotąd poziomie. Choć nie sposób wymienić wszystkich, warto zwrócić uwagę na kilku szczególnych gości Kongresu. Wśród nich należy wymienić Carlo Rattiego, architekta i profesora MIT, kuratora tegorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, uznawanego za jednego z najważniejszych myślicieli współczesnej urbanistyki. Podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności podzieli się wizją inteligentnych miast, w tym przemian, które muszą przejść, by tkanka miejska stała się zdecydowanie bardziej inkluzywna, bezpieczna, przy jednoczesnym zrozumieniu potrzeb mieszkańców i biznesu.

Kolejną osobą, która w zdecydowany sposób wzbogaca program, jest Françoise Poggi, która przez siedem lat odpowiadała za europejski łańcuch dostaw Tesli. Jej obecność podczas Kongresu Nowej Mobilności to gwarancja merytorycznej dyskusji o praktycznych aspektach budowania infrastruktury ładowania i doświadczeniach zgromadzonych przez lata pracy w tym sektorze. Hui Zhang z NIO Europe wniesie natomiast perspektywę chińskiego giganta elektromobilności wraz z wdrażaniem marki na inne rynki, podczas gdy Arek Nowiński – najwyżej postawiony Polak w globalnych strukturach Volvo Cars – przedstawi spojrzenie europejskiego producenta na transformację branży. Nie można też pominąć Beatriz Yordi z DG Climate Action Komisji Europejskiej – architektki systemu handlu emisjami UE – która wyjaśni kwestie dotyczące regulacji kształtujących przyszłość transportu.

2. Program odpowiadający na wyzwania branży Nowej Mobilności

Skalę tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności buduje również bogaty program merytoryczny, który odpowie na wszystkie kluczowe wyzwania, z którymi mierzy się sektor zrównoważonego transportu. Organizatorzy w związku z tym przygotowali aż sześć ścieżek merytorycznych, które zapewnią przestrzeń na otwartą i merytoryczną dyskusję o kluczowych wyzwaniach i szansach, z którymi codziennie mierzy się branża. „Clean Transport” skupi się na technologiach zeroemisyjnych, „Urban Innovation” – na przyszłości miast i infrastruktury. Z kolei „Sustainable Economy” pokaże biznesowe aspekty transformacji, podczas gdy „Infrastructure & Investments” odpowie na pytania o finansowanie zmian. W tym roku skupimy się także na ludziach – którzy każdego dnia narażeni są na szkodliwe substancje emitowane do atmosfery przez najstarsze pojazdy, zanieczyszczenie hałasem czy well being, czego efektem jest powstanie ścieżki tematycznej „Life Quality & Health”.

Rada programowa Kongresu Nowej Mobilności wraz z prelegentami wpisują się w naszą misję rozwoju i wsparcia branży nowej mobilności. Doświadczenie i wizja praktyków obecnych na wydarzeniu idealnie wzbogacają program obejmujący sześć dedykowanych ścieżek tematycznych. Każda z nich to odrębna platforma ekspertyzy z udziałem światowych liderów swoich segmentów, co gwarantuje najwyższy poziom merytoryczny i praktyczne rozwiązania dla branży – komentuje Agata Wiśniewska-Mazur, Zastępczyni Dyrektora ds. Rozwoju Organizacji PSNM.

3. Największa strefa wystawiennicza dedykowana Nowej Mobilności

Od najnowszych rozwiązań związanych z pojazdami elektrycznymi, przez infrastrukturę do ładowania, start-upy, aż po mikromobilność – podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności ponad 150 wystawców zaprezentuje swoje innowacje na ponad 12 tysiącach metrów kwadratowych. Odwiedzający będą mogli obejrzeć premiery najnowszych samochodów elektrycznych – zarówno osobowych, jak i ciężarowych, zapoznać się z ofertą kluczowych graczy rynku infrastruktury czy … przetestować rower elektryczny na specjalnie dedykowanym torze. To praktyczna strona wydarzenia, która pokazuje, że rozmowa na temat Nowej Mobilności jest nie tylko teorią, lecz praktyką.

4. Networking na najwyższym poziomie

Kongres Nowej Mobilności jest wyjątkowym miejscem spotkań: od przedstawicieli administracji publicznej planujących politykę transportową, przez przedsiębiorców szukających nowych możliwości biznesowych, po naukowców i inżynierów pracujących nad technologiami przyszłości. Ci ostatni będą mogli zaprezentować swoje dokonania w ramach Forum Innowacji – Sympozjum Naukowo-Techniczne Nowej Mobilności 2025 stanowiącej strategiczną platformę transferu wiedzy między światem nauki a przemysłem, mająca na celu komercjalizację badań i transformację Polski w wiodące centrum produkcyjne dla nowej mobilności. 60-godzinowy program merytoryczny na trzech scenach skupi jednostki naukowe (uczelnie, instytuty badawcze, centra R&D), przemysł (firmy B+R, startupy technologiczne) oraz administrację rządową i samorządową wokół kluczowych obszarów: trendów technologicznych (zeroemisyjne napędy, magazynowanie energii, jazda autonomiczna), projektów R&D oraz kadry naukowej i inżynierskiej z Polski i zagranicy.

5. Konkurs „HUB it! – HUBnij to!” jako wsparcie dla młodych architektów

Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej szuka najlepszego projektu terminala mikromobilności – przestrzeni, która zintegruje rowery, hulajnogi i inne środki transportu miejskiego. Konkurs adresowany do studentów architektury i wydziałów artystycznych ma wyłonić rozwiązania, które nie tylko ułatwią codzienne przemieszczanie się, ale staną się wielofunkcyjną przestrzenią miejską. Zwycięzca otrzyma 7000 złotych i sesję mentoringową z Carlo Rattim podczas Kongresu. To wyjątkowa inicjatywa, dzięki której najbardziej ambitni studenci zyskają wsparcie, wiedzę i doświadczenie. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 sierpnia.

Moment przełomu dla Polski

Branża motoryzacyjna, jak i polskie miasta, przechodzą fundamentalną transformację. Sektor transportu obrał jednoznaczny kurs w kierunku zeroemisyjności, a także autonomiczności. Samorządy sukcesywnie czynią miasta bardziej przyjaznymi mieszkańcom, otwierając się coraz bardziej na pieszych i rowerzystów. Kongres Nowej Mobilności 2025 to niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się trwającym i nadchodzącym zmianom – oraz by zobaczyć, jak wygląda przyszłość transportu, gospodarki czy polskich miast.

Zobacz również