Polska musi postawić na innowacje, jeżeli chce dołączyć do grona liderów. Forum Innowacji na KNM odpowiedzią na wyzwania zrównoważonej transformacji

04/07/2025

• Już za niecałe trzy miesiące odbędzie się Forum Innowacji – sympozjum naukowo-techniczne organizowane przez PSNM i Sieć Badawczą Łukasiewicz w ramach Kongresu Nowej Mobilności 2025.

• Polska zajmuje dziś zaledwie 5. miejsce od końca w unijnym rankingu Innovation Index: celem Forum jest wsparcie działalności B+R, rozwój innowacji w sektorze nowej mobilności oraz wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.

• Forum stanowi platformę dialogu między nauką, biznesem, startupami i administracją.

• Program wydarzenia został oparty na pięciu filarach: trendy technologiczne, kadra naukowa i inżynierska, projekty R&D, transfer wiedzy oraz startup eHUB.

• Forum obejmie 60 godzin wykładów, prelekcji i warsztatów.

• Eksperci mogą zgłaszać swoje wystąpienia poprzez przesłanie abstraktu. Udział w Forum Innowacji jest bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się 23-25 września 2025 r. w Katowicach.

W ramach Kongresu Nowej Mobilności 2025, 23-25 września, odbędzie się Forum Innowacji – Sympozjum Naukowo‑Techniczne Nowej Mobilności 2025 (w skrócie: Forum Innowacji). Wydarzenie towarzyszące KNM jest organizowane przez PSNM oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz. Forum zostało objęte patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a partnerem wydarzenia jest Transport GZM. To unikalna platforma dialogu świata nauki, start-up’ów, biznesu i administracji, która wzmocni partnerstwa między innowatorami i inwestorami przyczyniając się do przyspieszania rozwoju technologicznego Polski.

Transfer wiedzy naukowej na rzecz zrównoważonego rozwoju przemysłu

Forum Innowacji stanowi odpowiedź na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatu, rozwojem technologicznym oraz potrzebą zrównoważonego rozwoju. Jego celem jest wsparcie działalności badawczo‑rozwojowej na poziomie krajowym i europejskim.

– Zrównoważona transformacja to nie tylko wyzwanie, ale również historyczna szansa na zwiększenie konkurencyjności Polski w globalnych łańcuchach dostaw. Do 2035 r. sektor e-mobility może wygenerować nawet 5% polskiego PKB, ale potrzebuje zasobów i innowacji. Podwyższenie krajowego potencjału w obszarze R&D jest kluczem do przekształcenia Polski w wiodące centrum produkcyjne nowej mobilności. – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSNM i Prezydent E-Mobility Europe.

Obecnie, w wyścigu technologicznym Polska pozostaje daleko w tyle nie tylko za państwami Europy Zachodniej, ale również wieloma krajami regionu CEE. Według danych Komisji Europejskiej, w rankingu Innovation Index zajmujemy dopiero 23. miejsce wśród 27 państw członkowskich UE.

Rating Polski to zaledwie 72,5, co plasuje nasz kraj w najniższej kategorii „państw wschodzących”. Dla porównania Czechy zdobyły 98,7 punktów, zaś Słowenia – 100,1. Średnia krajów UE wynosi 110 – Polskę dzieli od niej grupa państw o średniej innowacyjności, natomiast kraje osiągające wyższe wyniki są klasyfikowane mianem „wysokiej innowacyjności” i „liderów innowacyjności”.

W kontekście rosnącej presji technologicznej ze strony USA oraz państw azjatyckich, w szczególności Chin, kraje członkowskie UE systematycznie zwiększają finansowanie badań i rozwoju, dążąc do komercjalizacji nowoczesnych rozwiązań. Zbyt niska konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, w tym firm z sektora automotive, sprawia, że stają one przed ryzykiem wykluczenia ze światowych i europejskich łańcuchów dostaw. Obszar B+R w Polsce wymaga zdecydowanie więcej uwagi ze strony rządu, podwyższenia wsparcia finansowego oraz zacieśnienia partnerstw kluczowych interesariuszy, w szczególności administracji publicznej, biznesu i świata nauki. Forum Innowacji wpisuje się w realizację tych celów.

– Osiągnięcie wysokiego poziomu innowacyjności polskiej gospodarki to zadanie na lata. Dlatego zabiegamy o wzmocnienie sektora B+R i skupiamy się na przekuwaniu innowacyjnych pomysłów w realne wdrożenia – wyjaśnia dr Hubert Cichocki, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. – Pośrednictwo między sferą nauki a przedsiębiorcami jest wciąż niszą, którą jako Łukasiewicz zaczynamy wykorzystywać.

Prezes Cichocki podkreśla, że Sieć Badawcza Łukasiewicz dysponuje znaczącym dorobkiem naukowym i kompetencjami, m.in. w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym czy transformacji energetycznej.

– To też istotne sfery dla rozwoju państwa, które jako organizacja B+R wspieramy. Tworzymy przewagę technologiczną i konkurencyjną firm w całym łańcuchu wartości: od elektromobilności, przez magazynowanie energii, po cyfrowe rozwiązania dla transportu i infrastruktury – wymienia. I dodaje: – Podczas Kongresu chcemy uzmysłowić wartość, jaką dla firm i przemysłu może stanowić współpraca z polskimi naukowcami.

Unikalna wiedza i międzynarodowe grono ekspertów Forum Innowacji zgromadzi międzynarodową kadrę naukową, inżynierów i ekspertów, a także przedstawicieli uczelni, instytutów i ośrodków badawczo‑rozwojowych. To platforma budująca partnerstwa i finansowanie, łącząca dostawców i odbiorców technologii.

– Rozwój technologii transportowych wymaga ścisłej współpracy między środowiskiem naukowym, przemysłem i administracją. Jako instytut badawczy koncentrujemy się na praktycznym zastosowaniu wyników badań w obszarach takich jak zrównoważony transport, w tym automatyzacja transportu, technologie bateryjne oraz cyfryzacja mobilności – mówi dr inż. Karol Zielonka, Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT). – Naszym celem jest tworzenie rozwiązań, które nie tylko przyspieszą proces dekarbonizacji, ale też uczynią go skalowalnym i opłacalnym dla przemysłu. Forum Innowacji to miejsce, w którym spotykają się idee z potencjałem wdrożeniowym – i to właśnie takie inicjatywy są dziś potrzebne, by Polska mogła stać się istotnym graczem w europejskim ekosystemie nowej mobilności – dodaje.

Program Forum Innowacji zostanie oparty na pięciu filarach:

  1. Trendy technologiczne
    Przegląd kluczowych innowacji kształtujących zrównoważony transport: napędy zeroemisyjne, magazynowanie energii, inteligentne ładowanie, jazda autonomiczna i nowatorskie technologie w mobilności, energetyce i infrastrukturze.
  2. Kadra naukowa i inżynierska
    Udział ekspertów, inżynierów i przedstawicieli uczelni z kraju i zagranicy. Forum jako przestrzeń prezentacji kompetencji B+R oraz promocji rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych.
  3. Projekty R&D
    Wiedza ekspercka o procesach badawczo-rozwojowych: od strategii i finansowania innowacji po komercjalizację.
  4. Transfer wiedzy
    Platforma współpracy nauki z przemysłem, której celem jest tworzenie rozwiązań wspierających transformację branży motoryzacyjnej w stronę zeroemisyjności.
  5. Startup eHUB
    Spotkanie dla startupów technologicznych – networking, wymiana doświadczeń i nawiązywanie partnerstw w innowacyjnym ekosystemie.

Zapraszamy inżynierów, naukowców, ekspertów i przedstawicieli startupów technologicznych do zgłaszania się do grona mówców. Warunkiem udziału jest złożenie abstraktu wystąpienia wraz z przedstawieniem doświadczenia eksperckiego prelegenta. Następnie, na tej podstawie, Rada Programowa Sympozjum oceni aplikacje i wybierze grono prelegentów.

Forum Innowacji odbędzie się w ramach Kongresu Nowej Mobilności 23-25 września 2025 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rejestracja oraz dalsze informacje w zakładce: Forum Innowacji

Zobacz również