Wśród ponad 160 punktów programu Kongresu Nowej Mobilności – największego branżowego wydarzenia w regionie Środkowo-Wschodniej Europy – nie zabraknie tematów związanych ze zrównoważonymi formami mobilności w miastach. Przedstawiciele samorządów oraz spółek miejskich mają darmowy wstęp na 3-dniowe wydarzenie.
Kongres Nowej Mobilności 2024, odbywający się w dniach 24-26 września br. w Łodzi, to merytoryczna platforma wymiany doświadczeń i opinii dedykowana interesariuszom rynku zrównoważonego transportu oraz sektora nowej mobilności.Przez trzy dni na pięciu scenach wystąpi ponad 400 prelegentów i panelistów z całego świata reprezentujących cały łańcuch wartości zrównoważonego transportu. Program Kongresu obejmuje ponad 160 pozycji podzielonych na siedem ścieżek tematycznych, które odzwierciedlają trendy i wyzwania transformacji świata transportu. Jedna ze ścieżek tematycznych – Urban New Mobility Summit – jest w całości poświęcona zagadnieniom miejskim, które są szczególnie istotne dla przedstawicieli samorządów.
– W tym roku tematyka mobilności miejskiej została skupiona w dedykowanej ścieżce tematycznej – Urban New Mobility Summit. Uczestnicy warsztatów, debat i prelekcji w ramach tej ścieżki, będą mierzyć się m.in. wyzwaniami związanymi z rozwojem transportu intermodalnego oraz zeroemisyjnej mobilności miejskiej, obejmującej zarówno transport indywidualny, jak i zbiorowy. Poruszymy również kwestie związane z rozbudową infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Przed polskimi miastami stoją pilne wyzwania, takie jak redukcja emisji szkodliwych substancji pochodzących z transportu i zanieczyszczenia hałasem. Z tego względu podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności skupimy się na narzędziach, które mogą ograniczyć negatywny wpływ transportu drogowego na zdrowie i jakość życia mieszkańców. Omówimy również, jak efektywnie wspierać mobilność aktywną i integrować ją z miejskim ekosystemem komunikacyjnym – komentuje Agata Wiśniewska-Mazur, Zastępczyni Dyrektora dr. Rozwoju PSNM.
Zanieczyszczenie powietrza w miastach w Polsce należy do jednego z największych w Europie. Jedną z przyczyn takiej jakości powietrza jest transport drogowy, odpowiadający za emisję m.in. pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, jak też toksycznych substancji spalin (w tym np. benzo(a)pierenów czy tlenków azotu). Nadmierne stężenia tych substancji są ściśle powiązane ze zdrowiem publicznym – rocznie ze względu na zanieczyszczenie powietrza dochodzi do ok. 50 tysięcy przedwczesnych zgonów – i ochroną środowiska, które wymagają wprowadzania efektywnych, ekologicznych i inteligentnych form mobilności w miastach.
Tu nie chodzi tylko o samochody elektryczne
Ścieżka Urban New Mobility Summit będzie również miejscem premiery raportu Smart City Index – kompleksowego dokumentu przygotowanego przez firmę PwC oraz Polskie Stowarzynie Nowej Mobilności na temat inteligentnych rozwiązań mobilności w miastach. Włodarze największych polskich metropolii, w tym m.in. Gdańska, Łodzi czy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podzielą się działaniami wspierającymi rozwój ruchu rowerowego. Zaplanowany jest również warsztat, podczas którego poznamy perspektywy wybranych Miejskich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w kontekście użytkowania bądź planów użytkowania autobusów elektrycznych i wodorowych.
– Urban New Mobility Summit tworzą najmocniejsze głosy eksperckie, w tym również liczni goście międzynarodowi – wskazuje Agata Wiśniewska-Mazur. – O swojej roli w harmonizowaniu ruchu pieszego, rowerowego i pojazdów elektrycznych opowie Petra Jens, Walking Commissioner w wiedeńskim ratuszu. Chris Bruntlett z Dutch Cycling Embassy przedstawi natomiast rolę rowerów w systemie nowej mobilności oraz omówi, jak efektywna i rozbudowana sieć ścieżek rowerowych może wpływać nawet na relacje społeczne. Rower, a w szczególności rower elektryczny, będzie istotnym tematem dyskusji podczas kongresu. Zastanowimy się, jaki wpływ na jego popularyzację mogą mieć dofinansowania do zakupu oraz jaka będzie jego rola w ramach ekosystemu miejskiej mobilności.
Nowa mobilność chce i powinna wpływać na plany urbanistyczne miast. O koncepcie „miast 8-80”, czyli takich, w których równie bezpiecznie i wygodnie mogą przemieszczać się ośmio- jak i osiemdziesięciolatkowie opowie Gil Penalosa – słynny urbanista zaangażowany w zmiany tkanki miejskiej, jakich przez lata doświadczyła Bogota. Jednym z kluczowych tematów warsztatów prowadzonych przez eksperta będzie mobilność inkluzywna, czyli dostosowana do potrzeb wszystkich mieszkańców miasta.
W ubiegłym roku w Kongresie wzięło udział ponad 3000 uczestników, w tym blisko 200 przedstawicieli JST, reprezentujących wszystkie województwa w Polsce. W tym roku spodziewamy się podwojenia liczby uczestników z ramienia samorządów, a swój udział zadeklarowało już liczne grono Prezydentów Miast.
Unikatowe EXPO
Obok konferencji na KNM 2024 odbędą się największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi EXPO nowej mobilności. Na 15 tysiącach metrów kwadratowych zaprezentuje się ponad 150 partnerów i wystawców. W rezultacie każdy odwiedzający KNM będzie mógł zobaczyć w jednym miejscu innowacyjne rozwiązania z całego łańcucha wartości sektora e-mobility i nowej mobilności od unikatowych na skalę europejską premier pojazdów przez infrastrukturę ładowania, mobilność miejską, transport osobisty w tym m.in. rowery.
– Nasze EXPO postanowiliśmy podzielić na dwa obszary. Strefa wystawiennicza B2B to profesjonalna ekspozycja stwarzająca okazję do zademonstrowania dostarczanej technologii innym uczestnikom rynku. Na EXPO nie zabraknie również strefy B2C, umożliwiającej integrację z użytkownikami końcowymi oraz poznanie opinii i oczekiwań potencjalnych klientów. W rezultacie na KNM 2024 w tym samym miejscu i czasie spotkają się dostawcy oraz odbiorcy zeroemisyjnych
technologii – mówi Łukasz Witkowski, Dyrektor operacyjny PSNM.
Dowiedz się więcej o Kongresie
To tylko wybrane punkty programu, które będą realizowane w ramach ścieżki Urban New Mobility Summit podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024. Pełen program, zawierający też inne ścieżki, znajduje się w zakładce: Program KNM.
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego mają darmowy wstęp na wydarzenie. W celu otrzymania bezpłatnego biletu należy skontaktować się z biurem KNM: biuro@kongresnowejmobilnosci.pl.
Wszystkie punkty programu Kongresu będą miały zapewnione tłumaczenie symultaniczne.
Dołączcie do nas!