Program KNM

12-14/09/2022

Poniedziałek
12/09/2022
Wtorek
13/09/2022
Środa
14/09/2022

Autonomiczność jako przyszłość nowej mobilności

Debata
Data:
Godzina:
Sala:
Język:
13/09/2022
13.30 – 14.30
PSPA
Polski

Mobilność w terminologii transportowej rozumiana jest jako skłonność do zmiany miejsca przebywania, ściśle związana z pokonywaniem przestrzeni. Wraz z rozwojem techniki oraz technologii zmieniają się możliwości związane z przemieszczaniem się. Obecnie wdrażana na świecie jest technologia autonomiczna, która w coraz większym stopniu przejmuje kontrolę m.in. nad pojazdami.

O powadze tego tematu świadczyć może fakt, że finansowanie kapitałowe w firmach technologicznych zajmujących się zagadnieniem autonomiczności, przekroczyło 12 miliardów dolarów w 2021 roku, co stanowi wzrost o ponad 50% w stosunku do 2020 roku – według CB Insights. Finansowanie w Stanach Zjednoczonych jest zdominowane przez Waymo, które przeznaczyło 5,5 miliarda dolarów, w tym od Alphabet, oraz przez Cruise, który jest wspierany przez 10 miliardów dolarów od GM, Hondy i innych inwestorów, z linią kredytową o wartości 5 miliardów dolarów od GM Financial. Pony.ai, współzałożony przez byłego głównego dewelopera Baidu AV Peng w 2016 roku, jest finansowany z 1,1 miliarda dolarów, w tym 400 milionów dolarów inwestycji od Toyoty.

Poczynione inwestycje stawiają autonomiczność pojazdów wśród transportowych priorytetów. Rynkowi eksperci zauważają szereg zalet tego rozwiązania z poprawą bezpieczeństwa oraz zmniejszeniem liczby śmiertelnych wypadków na drogach. Jednak jej prowadzenie wymaga wielu wyzwań. Podczas Kongresu Nowej Mobilności eksperci wskażą działania, które poza opracowaniem technologii muszą zostać spełnione, by pojazdy autonomiczne mogły zostać wprowadzone do użytku codziennego.

Kluczowe zagadnienia

  • Kiedy można spodziewać się wprowadzenia autonomiczności w transporcie?
  • Jakie są wyzwania związane z autonomicznością pojazdów?
  • Czy do autonomiczności trzeba przygotować pojazdy czy infrastrukturę?
  • Firmy ubezpieczeniowe a autonomiczna jazda
  • Elektromobilność to pierwszy krok do autonomiczności