Program KNM

12-14/09/2022

Poniedziałek
12/09/2022
Wtorek
13/09/2022
Środa
14/09/2022

Big Data paliwem rozwoju nowej mobilności

EV Talk
Data:
Godzina:
Sala:
Język:
14/09/2022
11.45 – 12.00
5
Polski

„Big data” czyli sztuka interpretacji ogromnych ilości danych pojawia się wszędzie tam, gdzie ogromowi cyfrowych rekordów towarzyszy potrzeba zdobywania nowych informacji. Mobilność staje się z roku na rok coraz bardziej cyfrowa, co otwiera nowe możliwości pozyskiwania informacji o pojazdach i ich użytkownikach.

W nowoczesnych pojazdach, zwłaszcza elektrycznych, implementowane są zaawansowane układy poprawiające komfort oraz bezpieczeństwo w podróży. Kamery, radary, czujniki położenia czy odbiorniki GPS generują zawrotne ilości danych. W niektórych przypadkach odczyty z powyższych źródeł wykorzystywane są w systemach autonomicznego prowadzenia auta.

Przetwarzanie “Big Data” otwiera wcześniej nieeksplorowane ścieżki rozwoju nowej mobilności. Zbierane dane mogą być wykorzystane do poprawy parametrów jezdnych oraz bezpieczeństwa i organizacji ruchu na drodze. Sztuczna inteligencja zaimplementowana w pojazdach wpływa nie tylko na jednostkę, ale na całą grupę pojazdów. Agregacja zebranych danych pozwala na możliwość polepszenia właściwości jezdnych wszystkich samochodów posiadających spójne oprogramowanie. To tylko jedna z wielu możliwości rozwoju mobilności przy wykorzystaniu „Big Data”.

Kluczowe zagadnienia

  • Główne obszary zainteresowania w kontekście zbierania danych
  • Nowe sposoby pozyskiwania wartościowych rekordów
  • Systemy zarządzania dużą ilością danych
  • Praktyki przetwarzania zebranych informacji – kwestie prawne
  • Przykłady wykorzystania Big Data