Program KNM

12-14/09/2022

Poniedziałek
12/09/2022
Wtorek
13/09/2022
Środa
14/09/2022

Fiński model zrównoważonego łańcucha wartości w sektorze bateryjnym: współpraca polsko-fińska

Sesja międzynarodowa
Data:
Godzina:
Sala:
Język:
13/09/2022
15.00 – 16.00
Nowej Mobilności
Polski, Angielski

Po raz drugi Kongres Nowej Mobilności realizowany jest wraz z partnerem Business Finland, co stanowi znaczne wzbogacenie ścieżki tematycznej Polish Battery Day 2.0. Fińska strategia zrówoważonego stanowi idealny przykład wkłądu sektora bateryjnego w rozwój gospodarczy połączony wprost z elektromobilnością i powiązanymi z nią obszarami gospodarczymi. Model, który wdraża Finlandia wzorem dobrych praktyk, jego charakterystyka oraz to jakie synergię powstają dzięki tym praktykom dla współpracy polsko-fińskiego przemysłu litowo-jonowego to główne obszary sesji.

Finlandia, czyli lider europejski pod względem budowy pełnego cyklu wartości, w którym produkcja baterii to początek, ważny, ale nie mający tak kluczowego znaczenia w utrwaleniu pozycji rynkowej i zapewnieniu ciągłości rynku. Jako trzeci największy producent w Europie oraz lider budowy kompetencji badawczo-rozwojowych, fińscy interesariusze rynku bateryjnego podzielą się wiedzą unikatową i niespotykaną. To szczególnie istotne dla rynku polskiego, czyli największego producenta baterii litowo-jonowych w Europie i będącego wśród 5 liderów globalnych.

Współpraca polskich i fińskich interesariuszy rynku baterii do pojazdów elektrycznych oraz innych obszarów transportu zeroemisyjnego (transport ciężki, maszyny przemysłowe, magazyny energii etc.) może stac się jednym z kluczowych elementów rozwoju innowacyjności w regionie Europy środkowo-wschodniej. Połączenie potencjału produkcyjnego reprezentowanego przez Polskę i inne państwa regionu (Czechy, Słowacja, Węgry) ze potencjałem i strategią fińską to idealny model współpracy i szansa na wykreowanie hubu innowacyjności i pozycji konkurencyjnej rynku europejskiego na tle potęg bateryjnych z Azji, Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Wyjątkową strategię fińśka dotyczącą rozwoju sektora bateryjnego przedstawi uczetnikom Kongresu Nowej Mobilności 2022 Dr. Jarkko Vesa, Senior Specialist at the Ministry of Economic Affairs and Employment of Finland. Obie strony będą też reprezentowali liderzy bzinesu bateryjnego z całego łancucha wartości.

Kluczowe zagadnienia

  • Nowy Projekt PSPA
  • Strefy Czystego Transportu/Low Emission Zones
  • MaaS
  • Zeroemisyjny transport publiczny
  • Smart Cities