Program KNM

12-14/09/2022

Poniedziałek
12/09/2022
Wtorek
13/09/2022
Środa
14/09/2022

Jak Europa i region CEE mogą stać się liderami innowacji w przemyśle bateryjnym

Keynote speech
Data:
Godzina:
Sala:
Język:
13/09/2022
11.15 – 11.30
Hala Maszyn
Polski, Angielski – tłumaczenie symultaniczne

Region Europy środkowo-wschodniej staje się coraz ważniejszym ośrodkiem produkcji baterii litowo-jonowych, szczególnie uwzględniając takie rynki jak Polska, Węgry czy Słowacja. Rynki te, podobnie do krajów tzw. „Starej Unii” wciąż jednak nie wyznaczają trendów technologii bateryjnych i alternatywnych napędów, a raczej implementują rozwiązania pochodzące z innych regionów świata, takich jak Azja, USA czy Bliski Wschód. Mający przeszło 30 lat doświadczenia na tym rynku wiceprezes oraz lider działu Disruptive R&T w Airbus przedstawi jakimi szlakami Europa, a w szczególnie region CEE mogą podążać, aby wybudowac swój potencjał innowcyjności pod kątem alternatywnych napędów.

Prezentacja dr. Grega Ombacha ma być inspiracją do dalszej dyskusji o innowacyjności
i potencjale badawczo rozwojowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska jest liderem tego regionu, pod kątem populacji, wielkości gospodarki oraz potencjału produkyjnego baterii litowo-jonowych. Obecnie, sektor ten generuje już ponda 3% rocznej wartości polskiego eskportu, a firmy na rynku reprezentują właściwie cały łańcuch wartości i całego cyklu życia baterii. Wciąż jest to jednak potencjał produkcyjny opierający się na technologiach, które inspirowane są i kreowane poza Polską, CEE, a nawet poza Unią Europejską. Dotyczy to bowiem całej Wspólnoty, która według wielu ekspertów nie nadążyła za dynamicznymi i innowacyjnymi potęgami technologii bateryjnych i alternatywnych napędów, w Azji, USA czy na Bliskim Wschodzie.

Wszystko wskazuje więc na to, że nie sama podstawa technologiczna sektora wytwórczego baterii litowo-jonowych będzie obszarem, w którym Europa może zająć silną pozycję. Technologie związane z surowcami na początku ich życia i po ich wykorzystaniu, opakowanie systemów bateryjnych i poszczególnych ogniw, sensoryka i elektronika oraz recykling stanowią natomiast coraz istotniejszy element biznesu bateryjnego i tu właśnie Europa, ale przede wszystkim największy europejski producent baterii Li-Ion czyli Polska, powinny rozwijąć możliwości badawcze i innowacje.

Gość Kongresu Nowej Mobilności 2022 – dr Greg Ombach, przedstawi swoją perspektywę i wypracowane latami doświadczenia rekomendację, jak osiągnąć pozycję lidera nie tylko w produkcji, ale też w zapewnieniu zrównoważonego otoczenia technologicznego dla sektora baterii litowo-jonowych i napędów alternatywnych. Bez tego potencjału trudno będzie zapewnić stały wzrost sektora zrównoważonego transportu i przyspieszyć jego dekarbonizację.

Kluczowe zagadnienia

  • Innowacje i R&D
  • Potencjal Polski i regionu CEE w zakresie baterii litowo-jonowych
  • Rozwiązania na rzecz innowacyjności
  • Silne i słabe strony europejskiego rynku bateryjnego
  • Globalna konkurencja na rynku baterii do EV