Program KNM

12-14/09/2022

Poniedziałek
12/09/2022
Wtorek
13/09/2022
Środa
14/09/2022

Poniedziałek, 12/09/2022

Projekt wdrożeniowy – wodór​

Studium przypadku
Data:
Godzina:
Sala:
Język:
14/09/2022
10.00 – 10.15
3/4
Polski, Angielski – tłumaczenie symultaniczne

Rola wodoru w Polsce zwiększa się. Jego główne zastosowanie, jak na razie, dostrzega się w energetyce, mimo że rozwijane są również projekty wdrożeniowe wykorzystujące wodór jako paliwo transportowe. Podczas Kongresu Nowej Mobilności przedstawione zostaną założenia, cele, potencjał oraz obecne możliwości zastosowania tego pierwiastka w różnych sektorach gospodarki w tym energetyki i transportu.

Światową siłą napędową technologii wodorowej są kraje dalekiego wschodu. Liderem w tym sektorze jest Korea. W Europie głównie wykorzystywany jest w energetyce oraz prowadzone są projekty wdrożeniowe w sektorze transportu, gdzie kreowane są plany oraz wstępna realizacja założeń zakupowych wodorowej floty pojazdów. Od kilku lat realizowanych jest szereg projektów pilotażowych oraz prac studyjnych nad rozwojem technologii wodorowej w transporcie również w naszym kraju.

Rozpoczęły się testy pierwszego polskiego autobusu wyposażonego w ogniwa paliwowe. Zakończono też pierwszą dostawę tego typu pojazdu na terenie kraju. Ponadto powstała pierwsza mobilna stacja tankowania tego nośnika energii, wybudowana przez rodzimy koncern paliwowy. Z kolei w przyszłym roku zakładana jest rozbudowa infrastruktury o stacjonarną stację tankowania tego paliwa. Docelowo produkcja wodoru ma opierać się na zeroemisyjnych źródłach, przy których wykorzystaniu powstawać będzie tak zwany zielony wodór. Jeden z polskich koncernów korzysta także na co dzień z wodorowej floty.

Kluczowe zagadnienia

  • Dlaczego wodór?
  • Potencjał w zakresie rozbudowy infrastruktury
  • Pierwsze wnioski z realizacji zakupu pojazdów wodorowych w Polsce i Europie