Program KNM

12-14/09/2022

Poniedziałek
12/09/2022
Wtorek
13/09/2022
Środa
14/09/2022

Strategia Nowej Mobilności

Premiera
Data:
Godzina:
Sala:
Język:
13/09/2022
11.30 – 11.45
Nowej Mobilności
Polski, Angielski – symultaniczny

Strategię Rozwoju Nowej Mobilności opracowuje Komitet ds. Nowej Mobilności PSPA. Zakłada ona minimum 3 różne usługi współdzielonego transportu i 10 mln użytkowników nowych form mobilności w 150 miastach Polski, a także 50% udział samochodów w pełni elektrycznych we wszystkich flotach carsharingowych do 2030 r.

Polski park pojazdów, jeden z największych w Europie, liczy obecnie ok. 19 mln sztuk. W ciągu ostatnich 10 lat w naszym kraju przybyło ponad 7 mln samochodów. Znaczną część z nich stanowią wysoko emisyjne pojazdy używane. Wg danych IBRM Samar, w sierpniu 2021 r. średni wiek importowanych do Polski samochodów wyniósł rekordowe 12 lat. To wszystko przekłada się na rosnące zatory drogowe, pogorszenie jakości powietrza oraz ograniczenie przestrzeni dla mieszkańców. Ponadto, stale rosnąca urbanizacja w obrębie dużych miast wpływa na coraz większe zagęszczenie w komunikacji miejskiej. Odpowiedzią na te wyzwania są m.in. cieszące się coraz większą popularnością na świecie, tzw. nowa mobilność, m.in. usługi mobilności współdzielonej, oferujące bogatą ofertę różnego rodzaju pojazdów: od rowerów i hulajnóg, poprzez skutery i kończąc na samochodach zarówno osobowych jak i dostawczych.

Nowa mobilność w szeregu państw na całym świecie jest jednym z kluczowych trendów kształtujących sektor transportu, jednak mimo to pozostaje pojęciem, które w polskim prawie nie zostało zdefiniowane. Z tego względu w ciągu najbliższych miesięcy prace Komitetu skupią się na opracowaniu projektu „Strategii Rozwoju Nowej Mobilności” do 2030 r. W ramach dotychczasowych prac wyznaczono sześć punktów, które stanowiły cele strategiczne projektu. Wśród nich wymieniono przyspieszenie rozwoju nowych i istniejących usług, prawo sprzyjające rozwiązaniom nowej mobilności, uporządkowanie przestrzeni publicznej poprzez tworzenie Hubów mobilności oraz otwarcie środków komunikacji miejskiej na aplikacje typu MaaS oraz współtworzenie mapy komunikacji z operatorami współdzielonego transportu.

Ponadto, zaproponowano unikalną w skali globalnej, kompleksową strategię wdrażania najnowszych technologii transportowych, które należy wdrożyć w obszarach kluczowych dla rozwoju nowej mobilności w Polsce. Dotyczą one m.in. prawa i regulacji, benefitów i promocji, infrastruktury oraz MaaS. Zwieńczeniem dotychczasowych prac Komitetu będzie premiera raportu, która odbędzie się podczas Kongresu Nowej Mobilności. Będzie stanowił on podsumowanie dotychczasowych oraz zapowiedź do dalszych prac m.in. związanymi z konsultacjami z administracją centralną i samorządową, biznesem i trzecim sektorem.

Kluczowe zagadnienia

  • Przedstawienie dotychczasowych efektów prac Komitetu ds. Nowej Mobilności
  • Określenie kamieni milowych rozwoju w zakresie wdrażania strategii nowej mobilności