Program KNM

12-14/09/2022

Poniedziałek
12/09/2022
Wtorek
13/09/2022
Środa
14/09/2022

Zero Race Low Emission Zones – REVISIT ​

Warsztat
Data:
Godzina:
Sala:
Język:
13/09/2022
13.15 – 14.30
3/4
Angielski

W Europie jest coraz więcej Stref Czystego Transportu. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zorganizowało dla samorządów wyjazd studyjny, który dał możliwość zapoznania się z procesem wydarzania oraz modernizacją Stref Niskiej Emisji w takich krajach jak Niemcy, Holandia oraz Belgia.

W kwietniu 2022 r. przedstawiciele samorządów wraz z ekspertami Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wyruszyli w podróż po Europie Zachodniej i tamtejszych strefach czystego transportu (SCT). Uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili Berlin (Niemcy), Antwerpię (Belgia), Rotterdam oraz Eindhoven (Holandia), zapoznając się z założeniami, które przyjęto przy konstruowaniu stref, lokalnymi uwarunkowaniami, procesem wdrożeniowym i ewaluacją projektów. Samorządowcy mieli także okazję poznać doświadczenia wynikające z implementacji Stref – ich wpływu na stan powietrza, odbiór mieszkańców oraz strukturę floty pojazdów.

Teraz przedstawiciele zachodnioeuropejskich SCT przyjeżdżają do Polski by opowiedzieć o strefach czystego transportu. Podczas warsztatów przedstawiciele miast opowiedzą przekażą dotychczasowe doświadczenia oraz zaprezentują proces implementacji Stref. Będzie to również niepowtarzalna szansa na zadanie konkretnych pytań, które mogą pojawić się podczas dyskusji oraz uzyskanie odpowiedzi bezpośrednio u źródła.

Kluczowe zagadnienia

  • Wpływ zachodnich Stref Czystego Transportu na jakość powietrza w miastach
  • Jak implementacja Stref zmieniła ruch drogowy
  • Rozwiązania dopełniające – jakimi działaniami warto wspierać wdrażanie LEZ
  • Dyskusja społeczna i edukacja jako elementy kluczowe w implementacji
  • Różnice i podobieństwa – co łączy Strefy, a co je charakteryzuje na tle innych rozwiązań