- Ford Capri, Kia EV3, Cupra Tavascan, Mercedes-Benz G580 EQ, Volkswagen ID.Buzz LWB, Cybertruck Tesli, czy ultramocne ładowarki od Ekoenergetyki! To tylko część unikalnych prezentacji, które odbędą się w strefie EXPO organizowanej w ramach Kongresu Nowej Mobilności (24-26 września 2024 r., EXPO Łódź).
- Na 15 tysiącach metrów kwadratowych swoje rozwiązania zaprezentuje 150 partnerów – m.in. przedstawicieli największych producentów samochodów elektrycznych, infrastruktury ładowania, operatorów sieci, nowoczesnych technologii czy producentów pojazdów.
- Uczestnictwo w KNM zapowiedziało 400 prelegentów z całego świata. Program Kongresu obejmuje aż 160 punktów – m.in. dyskusji panelowych i prezentacji. Łódź na trzy dni stanie się europejską stolicą nowej mobilności.
Tegoroczna edycja Kongresu Nowej Mobilności, największego branżowego wydarzenia w regionie Środkowo-Wschodniej Europy, będzie wyjątkowa nie tylko z uwagi na rozbudowany program składający się z ponad 160 punktów z udziałem 400 prelegentów, ale też ze względu na strefę wystawienniczą. W EXPO zrównoważonego transportu zaangażowanych jest 150 partnerów. Na 15 tysiącach metrów kwadratowych zaprezentują oni najnowsze produkty oraz rozwiązania techniczne.
– Nasze Expo to brama do regionu, łącząca podmioty z całego łańcucha wartości sektora nowej mobilności. Międzynarodowy charakter wydarzenia podkreślają bardzo licznie reprezentowani, zagraniczni interesariusze, jednak również oferta polskich firm i organizacji obecnych na Expo z każdym rokiem staje się coraz bardziej atrakcyjna. Strefa wystawiennicza daje możliwość integracji z branżami pokrewnymi i szerokiej demonstracji technologii uczestnikom rynku z innych sektorów. Pozwala nawiązywać relacje zarówno z partnerami biznesowymi jak i użytkownikami końcowymi, a tym samym umożliwia poznawanie ich opinii i oczekiwań z pierwszej ręki – mówi Łukasz Witkowski, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Operacyjny PSNM.
Polskie premiery
Podobnie jak w poprzednich latach EXPO Kongresu wyróżniać będą elektryzujące premiery. Pierwszego dnia, po raz pierwszy polskiej publiczności ukaże się Ford Capri. Nowe wcielenie kultowego modelu oferuje zeroemisyjny napęd i zaawansowane technologie, które odpowiadają na wyzwania współczesnej motoryzacji, łącząc nostalgię za klasycznym Capri z wizją zrównoważonej mobilności.
– To już nasza druga polska premiera z rzędu podczas Kongresu Nowej Mobilności, co świadczy o prestiżu tego wydarzenia dla nas, klientów oraz całej branży. W tym roku zaprezentujemy nasz najnowszy samochód Ford Capri, który z jednej strony jest legendą podkreślającą wkład firmy w rozwój motoryzacji, a z drugiej wskazuje, jak rozwijamy się mając na uwadze potrzeby współczesnego świata i społeczeństw. Elektryfikacja jest wpisana w naszą strategię i kolejnymi produktami dowodzimy, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby dostarczyć szeroki wachlarz pojazdów dla zróżnicowanego grona odbiorców. Ford Capri to już 8 elektryczny samochód, który wprowadzamy do naszej oferty i nie jest to koniec ofensywy w tym kierunku – komentuje Mariusz Jasiński, Dyrektor Komunikacji i Public Relations Ford Polska.
Drugą polską premierę na Kongresie Nowej Mobilności będzie miała Kia. Koreańska marka zaprezentuje swój przełomowy model EV3. Specjalnie na tę okazję importer sprowadzi przedprodukcyjny egzemplarz, który nie był publicznie pokazywany w Polsce. To wyjątkowa szansa, by zobaczyć zupełnie nowego kompaktowego elektrycznego SUV-a Kia, który trafi do polskich salonów w listopadzie.
– Cieszę się ogromnie, że polska premiera, elektryzującego i bardzo ważnego dla marki Kia modelu, odbędzie się właśnie podczas KNM. Kia EV3, zainspirowana naszym flagowym modelem EV9, rewolucjonizuje segment kompaktowych SUV-ów. Dzięki wydajnemu, innowacyjnemu elektrycznemu układowi napędowemu oraz przestronnej, inspirowanej naturą kabinie – bardziej przypominającej przestrzeń mieszkalną niż wnętrze auta – oraz kompleksowemu wyposażeniu, EV3 prezentuje postęp marki Kia w kierunku stania się dostawcą zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności. Serdecznie zapraszam na nasze stoisko, gdzie na ekspozycji obok EV3 znajdzie się także wspomniana Kia EV9. Zapewniam, że warto przyjrzeć się obu tym modelom bliżej – mówi Monika Krzesak, PR Manager, Kia Polska.
Cupra natomiast pokaże pojazd, który wzbudzi szczególne zainteresowanie fanów FC Barcelony – Cupra Tavascan to pierwszy elektryczny SUV hiszpańskiej marki i zarazem oficjalny samochód legendarnego klubu piłkarskiego.
– Prezentacja modelu Cupra Tavascan na Kongresie Nowej Mobilności to dla nas niezwykle ważny moment. Jako pierwszy w pełni elektryczny SUV naszej marki, Tavascan symbolizuje przyszłość, do której dążymy – innowacje technologiczne, zrównoważony rozwój i niepowtarzalny design. Kongres, będący kluczowym wydarzeniem dla branży elektromobilności, stanowi idealną platformę do zaprezentowania naszego nowego modelu szerokiemu gronu odbiorców, w tym zarówno miłośnikom motoryzacji, jak i potencjalnym partnerom biznesowym. Tavascan to nie tylko pojazd elektryczny, ale także odzwierciedlenie naszej wizji mobilności przyszłości, gdzie technologia idzie w parze z emocjami i pasją, którą dzielimy z naszymi klientami – komentuje Daria Zielaskiewicz, Dyrektorka marek SEAT i CUPRA.
Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie również Volkswagen ID.Buzz LWB (z długim rozstawem osi), mieszczącym 7 osób, większym akumulatorem (86 kWh) i mocą do 340 KM. Dodatkowo po raz pierwszy w Polsce, szerokiej publiczności będą prezentowane ID.7 Pro S oraz ID.7 Tourer.
– Ten rok to dla marki Volkswagen kolejny, ważny krok w kierunku rozbudowywania oferty modeli z rodziny ID. Początek roku wyznaczyło pojawienie się zupełnie nowego modelu ID.7, czyli jednego z najbardziej zaawansowanych samochodów elektrycznych dostępnych obecnie na rynku. Auto zwraca uwagę swoim eleganckim designem, najwyższej jakości wykonaniem wnętrza oraz wyjątkową wydajnością, która w wersji Pro S zapewnia ponad 700 km zasięgu według WLTP. Jest to kolejny kamień milowy w rozwoju elektromobilności marki. Cieszymy się również, że właśnie podczas Kongresu Nowej Mobilności możemy pokazać po raz pierwszy szerszej publiczności nowy model Volkswagena – ID.7 Tourer. Jest to jeden z pierwszych przedstawicieli w pełni elektrycznych samochodów z funkcjonalnym nadwoziem kombi. Wierzymy, że jego mocne strony takie jak: świetna wydajność, wysoki komfort podróżowania oraz wzorowa praktyczność znajdą uznanie wśród Klientów – mówi Axel Besser-Reguła, PR Manager marki Volkswagen.
Premiery targowe
Ikona offroadu zaprezentuje się podczas Kongresu Nowej Mobilności w elektrycznym wydaniu: Mercedes-Benz G 580 EQ łączący bezkonkurencyjne możliwości terenowe z zaawansowaną technologią EQ. Drugą premierą targową będzie Mercedes-Benz EQV.
– Podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności Mercedes-Benz Polska zaprezentuje szereg aktualizacji w swej drodze do w pełni elektrycznej przyszłości, w tym nowości w ekosystemie elektromobilności oraz dwie wyjątkowe premiery targowe, w postaci modeli Mercedes-Benz EQV oraz Mercedes-Benz Klasa G z technologią EQ, które uzupełniają szerokie portfolio już ponad 12. w pełni elektrycznych modeli Mercedes-Benz na polskim rynku – mówi Tomasz Mucha, Head of corpotarate and product communication, Mercedes-Benz Polska.
Premierą wagi ciężkiej będzie MAN eTGX. To elektryczny pojazd ciężarowy stworzony z myślą o transporcie dalekobieżnym. MAN eTruck występuje jako podwozie do zabudowy (4×2 i 6×2) oraz ciągnik siodłowy (4×2).
– Kongres Nowej Mobilności jest jednym z największych wydarzeń dotyczących elektromobilności i paliw alternatywnych zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jako MAN Truck & Bus zaprezentujemy pełne portfolio pojazdów elektrycznych: samochód dostawczy eTGE, autobus miejski Lion’s City E oraz najnowszy pojazd – elektryczny samochód ciężarowy MAN eTruck. Expo stanowi również doskonałą platformę do dyskusji z przedstawicielami sektora prywatnego i publicznego, a podczas tegorocznej edycji kluczowe będą rozmowy na temat zmian w regulacjach, alternatywnych technologii napędowych, programów wsparcia dla pojazdów zeroemisyjnych oraz budowy publicznej infrastruktury ładowania – powiedział Maciej Wątor, menedżer eMobility w firmie MAN Truck & Bus Polska.
Wśród licznych nowości nie zabraknie też innowacji ze świata infrastruktury ładowania. Największy polski producent infrastruktury szybkiego ładowania i europejski lider tej branży przedstawi na Kongresie Nowej Mobilności rewolucyjną technologię dedykowaną elektrycznym pojazdom ciężarowym. Ładowarka SAT1500 MCS jest zgodna ze standardem złącza Megawatt Charging System i oferuje do 1440 kW mocy ładowania. Maksymalne natężenie prądu wynosi 1500 A. To innowacyjny produkt, który spełnia wszelkie wymagania, by przyspieszyć elektryfikację transportu ciężkiego.
– Jako Ekoenergetyka, jesteśmy dumni, że możemy przedstawić naszą najnowszą innowację — ładowarkę SAT1500 MCS — podczas prestiżowego Kongresu Nowej Mobilności. Nasze zaangażowanie w rozwój technologii ładowania o wysokiej mocy ma na celu nie tylko spełnienie aktualnych potrzeb rynku, ale przede wszystkim przyspieszenie procesu elektryfikacji ciężkiego transportu na skalę globalną. SAT1500 MCS, będąc w pełni zgodnym ze standardem Megawatt Charging System, oferuje nie tylko imponującą moc do 1440 kW, ale również wyznacza nowe standardy w efektywności i niezawodności dla przyszłych generacji pojazdów elektrycznych. Dzięki temu, Ekoenergetyka utrwala swoją pozycję jako lidera w produkcji infrastruktury szybkiego ładowania, przyczyniając się do tworzenia zrównoważonej i ekologicznej przyszłości transportu – mówi Paweł Mijas, Dyrektor Marketingu i PR.
Unikatowe modele na EXPO KNM
Poza samochodami, które zostaną pokazane po raz pierwszy w Polsce, na EXPO Kongresu Nowej Mobilności będzie można też z bliska poznać szereg modeli, które właśnie pojawiły się w salonach, a niektórymi z nich odbyć nawet jazdy próbne. Wśród nich wymienić można dwie Tesle Cybertruck od EV Repair Garage, Alfę Romeo Junior Elettrica czy Audi Q6 e-tron.
Start już 24 września!
Kongres Nowej Mobilności rozpoczyna się 24 września i będzie trwał 3 dni. Organizatorzy po raz kolejny zgromadzą producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów oraz dostawców usług w obszarze ładowania, firmy technologiczne, floty, jak też przedsiębiorstwa transportowe, koncerny energetyczne i paliwowe, a także startupy i instytucje finansujące nową mobilność. Na 5 scenach wystąpi łącznie ok. 400 prelegentów, którzy omówią ponad 160 zagadnień związanych z rozwojem nowej mobilności.
Osoby zainteresowane udziałem w Kongresie mogą zakupić bilet Conference & EXPO pass (2690 zł) upoważniający do wstępu na 3-dni wydarzenia lub 1-day EXPO ticket (290 zł) dający możliwości wstępu na trzeci dzień wydarzenia. Szczegółowe informacje na temat biletów, programu oraz wszystkie bieżące informacje dostępne są na stronie www.kongresnowejmobilnosci.pl.