Poland Drives e-Mobility

Potencjał inwestycyjny branży e-mobility w Polsce
Program
Napędzamy elektromobilność!

Państwa regionu CEE mają szansę stać się pionierskim rynkiem eHDV, miejscem licznych inwestycji w prywatną i publiczną infrastrukturę ładowania oraz siłą napędową europejskiej konkurencyjności na światowym rynku baterii Li-Ion.

Tegoroczna edycja KNM potwierdza międzynarodowy charakter wydarzenia i jego rosnącą pozycję, jako wiodącego forum interesariuszy wschodzących rynków e-mobility o dużym potencjale rozwoju.

Nasze Expo to brama do regionu, łącząca podmioty w łańcuchu wartości. Miejsce prezentacji rozwiązań zarówno dla dostawców, jak i odbiorców zeroemisyjnych technologii. Tworzone z myślą o gospodarce, społeczeństwie i klimacie.

Podczas KNM 2023, w gronie czołowych interesariuszy europejskiego rynku e-mobility, porozmawiamy o tym, jak ten potencjał wykorzystać.

Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału w kongresie.

Łukasz Witkowski

Dyrektor Operacyjny PSPA
Partner w F5A

Prognoza rozwoju elektromobilności w Polsce

Polski sektor elektromobilności jest obecnie na początkowym etapie rozwoju. Ze względu na wielkość polskiego rynku motoryzacyjnego i znaczny potencjał jego elektryfikacji jest to szansa dla zagranicznych firm z sektora e-mobility realizujących inwestycje w Polsce. Już w 2025 r. udział BEV w rynku nowych samochodów osobowych w Polsce może sięgnąć blisko 15%, czyli więcej niż średnia unijna w roku 2022.

Szansa 1

Elektryfikacja sektora pojazdów ciężarowych

Po drogach UE jeździ ponad 6,2 mln średnich i ciężkich pojazdów użytkowych, co stanowi wzrost o 1,7% względem 2019 r. Flota ciężarówek w Polsce liczy 1,2 mln i jest najliczniejszą w Unii.

Co 5. ciężarówka o DMC powyżej 3,5 t w UE
zarejestrowana jest w Polsce

W 2020 r. polscy przewoźnicy
przetransportowali ok. 330 mln ton towarów

W 2021 r. w Polsce zarejestrowano prawie 33 tys. ciężarówek – najwyższy wynik w historii

3 miejsce w UE pod względem liczby rejestracji nowych pojazdów ciężarowych

Szansa 2

Rozbudowa ogólnodostępnej sieci stacji ładowania

Na koniec 2021 r. w Polsce funkcjonowały tylko 1932 publiczne stacje ładowania (3784 punkty). Biorąc pod uwagę bardzo dynamiczny rozwój floty EV oraz wielkość rynku motoryzacyjnego, polska sieć infrastruktury ładowania ma duży potencjał rozwoju.

1/ Wzrost liczby stacji ładowania w Polsce w 2021 r.

2/ Tempo elektryfikacji floty samochodów w Polsce jest znacznie wyższe niż tempo rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania
3/ Sieć TEN-T
4/ Projekt AFIR – potrzeba zwiększenia mocy ogólnodostępnych sieci stacji ładowania
5/ Projekt AFIR – potrzeba rozbudowy sieci stacji ładowania elektrycznych samochodów ciężarowych
Szansa 3

Rynek nieogólnodostępnych stacji ładowania

Ponad 80% kierowców samochodów elektrycznych w Polsce woli ładować swoje pojazdy w domu lub w pracy. Wraz z prognozowanym dynamicznym rozwojem floty EV (łącznie ponad 500 tys. zarejestrowanych BEV i PHEV do 2025 r.), rynek prywatnych stacji ładowania będzie rósł znacząco w najbliższych latach.

Szansa 4

Sektor akumulatorów litowo-jonowych

Baterie litowo-jonowe stanowią ponad 2% całkowitego polskiego eksportu. Wartość eksportu w tym sektorze wzrosła z ok. 1 mld zł (ok. 211 mln euro) w 2017 r. do blisko 30 mld zł (ok. 6,3 mld euro) w roku 2021.

Szansa 5

Projekty mobilności współdzielonej

W 2021 r. w Polsce zarejestrowano ponad 25 mln samochodów osobowych. Jeden współdzielony pojazd mógłby zastąpić od 7 do 11 samochodów prywatnych. Tymczasem po polskich drogach jeździ niespełna 1,5 tys. zelektryfikowanych samochodów dostępnych w systemach car-sharingowych. W nielicznych miastach dostępne są również usługi współdzielenia skuterów, rowerów i motorowerów elektrycznych, choć rynek mikromobilności rozwija się bardzo dynamicznie.

1/ Car-sharing

2/ Hulajnogi

3/ Bike-sharing

4/ Współdzielenie skuterów elektrycznych

Szansa 6

Odnawialne źródła energii

Although conventional power plants still dominate the Polish energy mix, the share of energy obtained from renewable sources is systematically growing. This is an opportunity for companies offering innovative solutions in the renewable energy sector.

Ocena potencjału inwestycyjnego szczególnie perspektywicznych obszarów e-mobility w Polsce
Bądź na bieżąco
NEWSLETTER
Zapisz się na Newsletter KNM, aby jako pierwszy/-a otrzymywać informacje o ofertach specjalnych, prelegentach, programie, premierach, wydarzeniach specjalnych i wielu innych!
Śledź nas
KNM APP
Cały kongres
w jednym miejscu
Cały kongres w jednym miejscu
Dołącz do liderów zielonej transformacji na rzecz
zerowej emisji sektora transportu już teraz!